Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

El Morro a La Cabaňa – vojenská historie Havany

Hrad El Morro i pevnost La Cabaňa se tyčí na skalnatém poloostrově nad havanským přístavem. Obě vojenské stavby tvořily dohromady v minulosti největší španělský komplex na americkém kontinentě a dodnes připomínají dávno zašlou slávu krvavých dnů Havany.

Stará koloniální pevnost El Morro byla opěrným bodem španělských kolonistů v Mexickém zálivu. Ještě před třiceti lety sloužila jako obávaný kriminál pro nepřátele socialismu. Dnes se v jejích ochozech procházejí turisté. Milovníci vojenské historie by návštěvu hradu El Morro určitě neměli vynechat, už jen kvůli tomu, že je odtud nejhezčí pohled na Havanu.


Autor: Baron  French

Hrad stojí na skalnatém výběžku, podle kterého byl také pojmenován (morro znamená skála na pobřeží). Z ochozů hradu je nádherný výhled na záliv i oceán. Hradní pevnost byla postavena v letech 1589 až 1630, aby střežila přístup do přístavu. Hrad El Morro měl až tři metry tlusté hradby, které chránily Havanu až do roku 1762, kdy město dobyli Angličané.

Když o 11 měsíců později Angličané odtáhli, vybudovali Španělé k obraně pozemní přístupové cesty ještě mohutnější komplex. Vojenská pevnost La Cabaňa se stavěla deset let a stála neuvěřitelných 14 miliónů pesos. Král Carlos III. tak vysoké náklady komentoval slovy, že tak veliká stavba musí být snad dalekohledem vidět i z Madridu.

Hrad El Morro byl stavěn podle návrhu vojenského inženýra Juana Bautisty Antonelliho. Hrad měl podle vzoru milánské vojenské tradice tvar nepravidelného polygonu, který byl obklopen příkopem vytesaným do skály. Společně s pevností Castillo de San Salvador de la Punta na druhé straně zálivu, mohl tak účinně bránit město křížovou palbou.


Autor: Rob  Stradling

Do hradního areálu táhnoucího se v délce téměř dvou kilometrů podél skalnatého hřebene La Cabaňa se návštěvníci dostanou tunelem, který vede pod zálivem Bahía de la Habana. Přímo do hradu se lze dostat přes padací most a průchodem zvaným Tunel Aspillerado se přemístíte na vojenské cvičiště Plaza de Armas. Ve zdejší dvoupatrové pevnosti z roku 1763 se dnes nachází Museo de Navegación, jehož expozice jsou věnovány výpravám Kryštofa Kolumba a dalších mořeplavců a objevitelů. Odtud vede rampa k dělostřeleckým bateriím.

Součástí areálu je 15 metrů vysoký maják Faro del Morro, který byl postaven v roce 1844. Maják slouží dodnes, i když v něm už nyní svítí elektrické světlo místo původních olejových lamp. Návštěvníci mohou vystoupit až na jeho vrchol, odkud je nádherný výhled. Na jižní straně vede rampa od hradu až k dělostřelecké Baterii dvanácti apoštolů. Dostala jméno podle dvanácti děl z období španělsko-americké války. V původním skladišti střelného prachu se dnes nachází bar El Polvorín.

Pevnost La Cabaňa postavená v letech 1764 – 1774 byla po tři století symbolem španělské nadvlády. Přípravy na její výstavbu byly zahájeny ihned po anglické invazi v roce 1763. Tato rozlehlá pevnost, kterou navrhli a postavili francouzští inženýři, se rozkládá na ploše 10 hektarů a má tvar rovnoramenného trojúhelníku. Její mohutné kamenné bašty dosahují místy tloušťky až deseti metrů, aby odolaly všem útočníkům, kteří se v minulosti pokoušeli pevnost dobýt. Symbol španělské moci je strategicky geniální stavba skládající se z několika obranných hradeb. Každá z nich je o něco vyšší, než ta předchozí. Mezi nimi se točí složitý systém vodních příkopů, který způsobí, že vetřelec se po překonání kterékoliv hradby ocitne v pasti.

Do pevnosti lze vstoupit kolosálním barokním portálem, za kterým se nachází padací most přes suchý příkop. V útrobách pevnosti se nachází rozsáhlé zbrojírny a kasárny. V pozdějších letech sloužila pevnost jako vězení nebo také jako popraviště. Vězněni zde byli v 19. století nacionalističtí rebelové, později Batistovi stoupenci a ještě později Castrovi odpůrci po triumfu revoluce. Osobně zde dohlížel na vykonávání poprav Che Guevara.

Dnes je okolí pevnosti poklidné a po nějakém boji zde není ani památky. Stojí zde Museo Comandancia del Che věnované slavnému revolucionáři a kaple s nádherným oltářem. Kousek dále se nachází Museo de Fortificaciones y Armas, jehož expozice vystavují různé zbraně včetně římských samostřílů. Výpadová brána vede na Plaza de Armas.

Zajímavým zdejším zvykem je střílení z děla, které probíhá na konci každého dne. V minulosti tento výstřel symbolizoval nástup večera a čas k uzavření městských bran, kdy mezi oběma pevnostmi byly nataženy řetězy chránící přístav. Dnes se večerní vzhled pevnosti změnil. Slavnou minulost připomínají vojenské přehlídky v dobových uniformách a večer dělové salvy. Zažehávají se pochodně a turisté mohou pozorovat kubánské vojáky v uniformách z 18. století pochodující po hradbách. Večer se ozve dělový výstřel oznamující konec dne.

-ar-

Předchozí články z Kuby:
NP Ciénaga de Zapata
Varadero je výkladní skříní Kuby
Sierra Maestra – bývalé útočiště Fidela Castra
Jardines del Rey je svět korálových ostrůvků
Viňales je úžasný přírodní amfiteátr

Článek byl zobrazen 8 635 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko