Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

NP Ciénaga de Zapata

Na kubánském poloostrově Zapata se nacházejí nejrozlehlejší bažiny v Karibiku. Dnes je území Ciénaga de Zapata vyhlášeno národním parkem a biosférickou rezervací UNESCO. Vyskytují se zde některé chráněné živočišné druhy jako například krokodýl, kapustňák a početné druhy vzácných ptáků – zejména plameňáci.

Příroda poloostrova Zapata je téměř neprozkoumatelná, protože se všude rozprostírají močály a laguny, různorodé dřeviny a palmy. Mokřiny obklopují Zátoku sviní (Bahía de Cochinos) dlouhou 21 km, která se zařezává do vápencového masivu. U pobřeží se nachází spousta jeskyní a skalních kapes zalitých vodou. Okraje oblasti lemují mangrovy.

Mangrovy patří mezi slanomilné rostliny, které se na Kubě v divoké přírodě vyskytují ve čtyřech druzích. Spletitá síť jejich kořenů zpevňuje půdu, která pak lépe odolává mořským vlnám. Mangrovy dobře filtrují naplaveniny, které přinášejí řeky z vnitrozemí a vytvářejí kolem sebe novou půdu. Další významnou funkcí tohoto vzácného stromu je vytváření důležitého zázemí pro různé živočichy, například ústřice, houby, korýše, ryby a dokonce i pro žraločí mláďata. Přítomnost mangrov v přírodě je tak významná, že jejic kácení s sebou přináší nedozírně škody pro celý ekosystém.

Příjemně vonící mangrovy jsou oblíbeným místem i mnoha druhů ptáků, například plameňáků a velkých modrých volavek. V jejích korunách si stavějí hnízda kormoráni, pelikáni a fregatky. Svůj domov zde má i kubánský papoušek, kolibřík čmeláčí nebo káně mangrovová. V okolí se dobře daří ještěrkám, krokodýlům a hadům.

Národní park Ciénaga de Zapata chrání více než 900 druhů rostlin, skoro dvě stovky ptáků, třicítku druhů plazů a 12 druhů savců, které najdou milovníci přírody pouze zde. Park ochraňuje také vzácné kubánské papoušky. Objevují se tu i dlouhonozí brodiví ptáci – vzácní ibisové a jeřáb kanadský. V sezóně od října do dubna zde přebývají velká hejna stěhovavých vodních ptáků.

V lagunách především u ústí řeky Río Jatiguanico žije jeden z nejstarších druhů ryb manjuarí a v mělkých vodách se tu čvachtají krokodýli. Úchvatná krokodýlí farma v La Boca de Guamá, kde chovají ohrožené kubánské krokodýly, rozhodně stojí za návštěvu. V La Bocamůžete v ohradě pozorovat plazy, zapózovat si s krokodýlím mládětem anebo si pochutnat na krokodýlím steaku.

Obávané plazy je možné si prohlédnout taky během projížďky na rozlehlém jezeře Laguna del Tesoro (Jezero pokladů), které se rybami jen hemží. Pro rybáře jsou zde nabízeny speciální výlety. Skutečným rájem rybářů je však Laguna de las Salinas, v jejichž vodách žije tarpon nebo mořská štika.

Atraktivní zajímavostí je pro návštěvníky určitě vesnice Guamá, která leží v samém srdci národního parku. Jedná se o 13 ostrůvků propojených dřevěnými můstky tvořící hotelový komplex v podobě doškových cabaňas, které jsou napodobeninou vesnice původních indiánů Taínos. Většina turistů sem zavítá, aby se prošli po dřevěných chodnících, pozdravili kachny a volavky a dali si něco dobrého k jídlu. Legenda vypráví, že indiáni, než by odevzdali své šperky španělským conquistadores, tak je raději naházeli do moře.

Přestože je dnes poloostrov mírumilovným místem, nejznámější je pro svou krvavou roli, kterou sehrál v utajovaném politickém boji. Směrem na jih od La Boca je možné dostat se do Zátoky sviní. V zátoce jsou dva jednoduché izolované hotelové komplexy, jeden v tiché Playa Larga a druhý v Playa Girón.

Pláž Playa Girón patří k nejkrásnějším na jižním pobřeží ostrova. Nádherná pláž nabízí skvělé možnosti pro potápěče. Celkový dojem poněkud ruší betonová bariéra, která chrání zátoku před přílivem. Právě tato pláž se proslavila díky významné historické události. V roce 1961 se na pláži Playa Girón v Zátoce sviní vylodili kubánští emigranti, kteří chtěli svrhnout režim mladého Fidela Castra.

Velkou atrakcí zůstává zajímavé Museo Playa Girón, které slouží jako emotivní památník třídenní katastrofy v Zátoce sviní. Jsou v něm vystaveny tanky, vojenské letadlo a další vojenská bojová technika ze slavné bitvy v roce 1961. Na billboardu v Zátoce sviní je vyveden nápis: „Playa Girón: La Primera Derrota del Imperialismo en América Latina”, což znamená: První porážka imperialistů v Latinské Americe.

Kolem Zátoky sviní se táhne státní dálnice, která vede kolem Ekologického centra, kde má sídlo muzeum věnované místnímu ekosystému.

-ar-

Předchozí články z Kuby:
Varadero je výkladní skříní Kuby
Sierra Maestra – bývalé útočiště Fidela Castra
Jardines del Rey je svět korálových ostrůvků
Viňales je úžasný přírodní amfiteátr
Stará Havana má nostalgickou přitažlivost

Článek byl zobrazen 8 599 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

To nejlepší z PERU

Poznávací zájezd po stopách indiánských civilizací. Cestovat budete pronajatým autobusem s místním i českými průvodci. Ubytování v 3* hotelech se snídaní. CK Simon Tourist.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko