Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Viňales je úžasný přírodní amfiteátr

Údolí Viňales patří k nádherným přírodním klenotům Kuby. Nachází se v pohoří Sierra de los Organos. Oblast Viňales je tak jedinečná, že je považována za národní památku. Pozornost turistů určitě zaujmou vápencové útvary nazývané mogotes. Centrem této oblasti je městečko Viňales s kouzelnou koloniální atmosférou.

Při putování Kubou si toto nádherné území určitě nenechejte ujít. Do zdejší oblasti ještě nezasáhl ve velké míře turistický ruch, takže údolí je ideálním místem pro pěší turistiku. Pohoří se stalo součástí národního parku Viňales, který je tvořen údolími rozdělujícími zdejší obrovské kopce.

Je zřejmé, že nejlepší tabák roste na Kubě a daří se mu zejména v této oblasti, která má pro jeho pěstování ty nejlepší podmínky, protože údolí pokrývá úrodná červená půda. Tabákové plantáže se zde objevovaly již v předkolumbovské době. O tabáková pole se starají místní zemědělci, kteří nemají k dispozici žádné stroje, a tak při orání využívají pouze dřevěné pluhy tažené bílými voly. Neostýchejte se a vykročte na pole i do jejich dřevěných domků, kde se suší tabák a požádejte je o lekci v pěstování tabáku. Zdejší rolníci (guajiros) vás určitě rádi zasvětí.


Autor: Kay-Uwe Götz

Do oblasti Viňales patří několik úzkých, vzájemně propojených údolí, která se otvírají do největšího údolí Valle de Viňales. Máte-li zájem prozkoumat mogotu, raději si najměte zkušeného průvodce. Mogoty jsou obrovské kopce připomínající kameny jakoby spadlé z nebe a zabořené do země jen čirou náhodou. Tyto vápencové útvary pokryté hustou vegetací zde vznikly během jurského období (asi sto šedesát miliónů let zpět) dlouhodobým působením eroze.

Nejkrásnější pohled na údolí je při svítání nebo při soumraku, kdy jsou mogoty ozářeny zapadajícím nebo vycházejícím sluncem. V některých mogotách se nacházejí též jeskyně. Například západně od městečka Viňales vede silnice do vesnice Pons před údolí Valle de Santo Tomás, jehož svahy ukrývají rozsáhlý jeskynní systém Cuevas de Santo Tomás.

Osobitý ráz tohoto kraje podtrhuje kouzelné městečko Viňales, jehož založení se datuje do roku 1607. Na malém náměstíčku v koloniálním duchu stojí pěkný kostel z 19. století. Podél hlavní ulice najdou návštěvníci několik památek jako je například koloniální dům, ve kterém žila hrdinka boje za nezávislost Adela Azcuyová (1861 – 1914). Dnes zde sídlí Museo Municipal s menší expozicí. Stranou pozornosti by neměla zůstat na konci hlavní ulice překrásná zahrada Jardín de las Hermanas Carmen y Caridad.

Kolem městečka Viňales se rozprostírá tropická krasová krajina. Z městečka se dostanete snadno ke všem zdejším atrakcím ať už na kole nebo pěšky. Jednotlivé zajímavosti jsou rozprostřené v celém údolí, a tak prohlídka za jeden den není možná ani za pomoci horského kola. Asi se nachodíte nejvíc kilometrů z celého pobytu na Kubě, ale opravdu ta námaha stojí za to. Zážitky jsou nezapomenutelné.

Necelé dva kilometry západně od městečka Viňales vede silnice do údolí Valle de los Guasas, která končí pod strmou mogotou Dos Hermanas. Blízko tohoto útvaru můžete spatřit skutečnou kubánskou raritu. Krása mogoty je překryta obrovskou naivní nástěnnou malbou – Mural de la Prehistoria. Nechal ji zde vytvořit v roce 1961 Fidel Castro. Výtvor je dlouhý 180 metrů a představuje vývoj člověka až k revoluci. Tuto kuriozitu lze jednoduše zhlédnout z příjezdové silnice a nemusíte platit za vstup.

Jednou z nejatraktivnějších turistických atrakcí je projížďka na loďkách podzemní říčkou v krasové jeskyni Cueva del Indio. Jedná se o systém podzemních jeskyní, které místy dosahují výšky až 100 metrů. Některé části lze projít, ale velká část je přístupná jen na motorovém člunu. V zelené vodě mají příbytek slepí korýši a některé druhy ryb a nad hlavou létají netopýři. O něco menší je Cueva de San Miguel, jejíž prohlídka končí na místě zvaném El Palenque de los Cimarrones, které dříve sloužilo jako úkryt uprchlých otroků. Současně zde najdete docela příjemnou restauraci ve skalách s nabídkou míchaných nápojů „de la casa“.

Hezké místní hotely nabízejí úžasné výhledy do okolí. Ty nejúchvatnější rozhledy poskytují hotely Los Jazmines a La Ermita, které stojí na jižním okraji údolí. Díky těmto atraktivitám tedy není divu, že se Valle de Viňales nachází na seznamu UNESCO. Do údolí Viňales je možné se dostat z Havany turistickými dálkovými autobusy, které zastavují na rušné ulici přímo v centru městečka Viňales.

-ar-

Předchozí články z Kuby:
Stará Havana má nostalgickou přitažlivost
Matanzas – město žhavého tance a hudby
Santa Clara – Che Guevarovo město

Článek byl zobrazen 8 859 krát.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko