Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kuba - základní informace

Oficiální název: Kubánská republika
Hlavní město: Havana
Počet obyvatel: 11 236 790
Rozloha: 109 886 km²
Měna: 1 kubánské peso (CUP, CUC) = 100 centavos
Úřední jazyk: španělština

Vstupní formality a základní informace
Poloha a přírodní poměry
Jak cestovat na Kubu?
Jak cestovat po Kubě?
Jak cestovat po Havaně?
Stravování
Ubytování
Bezpečnost na Kubě
Nakupování na Kubě
Turistické cíle

 

Vstupní formality a základní informace

Kdy na Kubu?
Na Kubě panuje teplé a vlhké tropické podnebí po celý rok, proto je Evropany často vyhledávaná jako místo pro zimní rekreaci. Od listopadu do dubna trvá období sucha, při kterém teploty dosahují maximálně 25°C. V tomto období se však může stát, že se ze severu přižene studená fronta a přinese s sebou i bouřky. Nejteplejší období je od května do října, kdy teploty stoupají v průměru na 26°C. Snášet vysokou vlhkost v kombinaci s takovýmto teplem může být pro Evropana občas náročné. Měsíce jako je září a říjen jsou navíc známé jako období hurikánů, proto se nedoporučuje ostrov navštěvovat. Vyskytují se také časté přeháňky i vytrvalé deště, které mohou způsobovat záplavy.

Ubytování na ostrově není problém sehnat kdykoliv během roku, záleží tedy jen na vás, v kterou roční dobu přiletíte. Mějte však na paměti, že nejvíce turistů navštěvuje Kubu v zimě, proto jsou ceny vyšší a všude narazíte na davy turistů.

Pasy, víza, doklady
Pro cestu na Kubu si musí čeští turisté obstarat víza na Kubánském konzulátu. Jestliže potřebujete jen turistické vízum, bude vám vydána jakási turistická karta, za níž zaplatíte 630 Kč. Díky ní můžete na ostrově pobývat po dobu 30 dní. V případě, že budete potřebovat dobu pobytu prodloužit, můžete o dalších 30 dní zažádat na kubánské cizinecké policii, zaplatíte za to kolem 25 amerických dolarů.

Při příjezdu na Kubu musíte vyplnit vstupní formulář, kde se uvádí místo pobytu. Pokud tuto informaci nesdělíte, budete nuceni zaplatit 3 noci v hotelu, který vám bude kubánskými úřady určen. Jestliže máte sjednáno ubytování v soukromí, musí vás nahlásit majitel daného domu nebo bytu. V případě, že by tak neučinil, by mu hrozil tvrdý postih. Pokud se ubytujete v hotelu, ohlašovací povinnost spadá na jeho provozovatele. Kuba chce mít všechny cizince pod kontrolou, proto striktně dodržuje tyto nařízení.

Kromě víza je nutné mít s sebou na Kubu také cestovní pas, který je platný alespoň do doby, než opustíte ostrov. Další nepříjemností je, že při odletu ze země musíte na letišti zaplatit letištní poplatek ve výši 25 USD, i když jste již jedny poplatky měli zahrnuty v ceně letenky. Cestujícím na Kubu se doporučuje, aby si pro případ ztráty dokladu udělali jeho kopii a přibrali ještě 2 pasové fotografie.

Zdravotnictví
Před odletem na Kubu je dobré si zařídit cestovní pojištění. Pokud jedete s cestovní kanceláří, sjedná za vás pojištění automaticky. Případná lékařská péče či ošetření vás vyjde na stejné peníze jako ve vyspělých průmyslových zemích. Za konzultaci a praktického lékaře zaplatíte 25 USD. Cizinci jsou většinou ošetřováni v kvalitní nemocnici Clinica Central Cira García nebo v nemocnicích situovaných v turistických centrech. Pro cestu na Kubu není předepsáno žádné povinné očkování, doporučené je očkování proti žloutence typu A i B.

Léky jsou na Kubě stále nedostatkovým zbožím, proto si před odjezdem zajděte ke svému lékaři a nechejte si předepsat dostatečnou zásobu léků, které pravidelně užíváte. Je dobré mít s sebou malou lékárničku se základními léky proti bolesti, průjmům, také s náplastmi a obinadly. Nezapomeňte přibalit také repelent proti hmyzu, který je na Kubě všudypřítomný. Komáři a další bodavý hmyz se nevyskytují pouze ve vyšších polohách. Je třeba se chránit také před ostrým karibským sluncem. Určitě s sebou tedy mějte sluneční brýle, pokrývku hlavy a opalovací krém s vysokým ochranným faktorem. Raději nepijte kubánskou vodu, vždy si kupte vodu balenou v lahvi, ale sledujte, zda nemá porušený uzávěr.

Peníze
Kuba je zajímavá také tím, že má dvě oficiální měny a těmi jsou konvertibilní peso a označením CUC a kubánské peso CUP. Turisté mohou platit pouze konvertibilní měnou, kterou si po příjezdu na ostrov smění ve směnárně s označením CADECA nebo v bance. Za kubánské peso je možné nakupovat jen velmi omezenou nabídku zboží.

1 CUC je v dnešní době asi 1,30 euro. Pokud budete chtít vyměnit bankovky větší hodnoty, bude po vás vyžadováno předložení pasu. Na Kubu si můžete dovézt také cestovní šeky, ty se však dají vyměnit jen v několika málo bankách. Vyhýbejte se osobám na ulici, které lákají k výhodné směně peněz. Díky rozvoji cestovního ruchu je možné na mnoha místech ostrova platit kreditními kartami Visa a Master Card. Přesto se na platbu kartou raději informujte vždy předem.

Domácí mazlíčci
Vzít s sebou na Kubu i svého domácího mazlíčka raději nedoporučujeme. Zvíře by muselo být označeno mikročipem, očkováno proti vzteklině, leptospiróze a jiným nemocem. Dále musí mít proveden krevní test stvrzující účinné očkování proti vzteklině. Po příletu na Kubu by byl váš čtyřnohý přítel dán do 4 měsíční karantény. Navíc se zvířetem nebudete vpuštěni do žádného hotelu ani jiného ubytovacího zařízení, proto ho raději nechejte v klidu doma.

Poloha a přírodní poměry


Kuba je největším a nejzápadnějším ostrovem souostroví Velké Antily a táhne se v délce 1255 km. Od Spojených států Amerických je oddělena 145 km širokou Floridskou úžinou. Ostrov je ze severu omýván vodami Atlantského oceánu a z jihu azurově modrým Karibským mořem. Kuba je jakýmsi tropickým rájem, který každoročně láká miliony turistů z celého světa. Asi 70 km na východ leží ostrov Haiti, který je tak nejbližším sousedem Kuby. Dále směrem na východ jsou roztroušeny další ostrovní státy, jako Jamajka, Bahamy, Portorico atd. Nejzápadnějším cípem ostrova je poloostrov Península de Guanahacabibes s mysem Cabo San Antonio. Kubu a nedaleké Mexiko odděluje široký Mexický průliv.

Krajina na ostrově je velice pestrá, najdete zde rozsáhlé pláně a pole s cukrovou třtinou, polopouště, deštné pralesy a pobřeží s písčitými plážemi, které jsou omývány teplým průzračným mořem. Nedaleko od pobřeží je ve vodě ukryto množství korálových ostrůvků. Ke Kubě náleží asi ještě 4000 ostrovů a ostrůvků, z nichž největší je Isla de la Juventud. Pro kubánskou přírodu jsou charakteristické také zaoblené vápencové kopce. V některých oblastech se vytvořily zajímavé krasové útvary. V pohoří Sierra Maestra se nachází nejvyšší hora Pico Torquino, která měří 1974 metrů nad mořem. Na poloostrově Zapata se rozprostírají rozsáhlé bažinaté oblasti.

Na území ostrova se v dnešní době nachází 14 národních parků, 22 ekologických rezervací, 8 přírodních rezervací, 80 národních a 195 oblastních rezervací a mnoho dalších. To svědčí o nedotčenosti a kráse zdejší přírody. Navíc je 7 chráněných oblasti zapsáno na Seznamu přírodního dědictví UNESCO.

Jak cestovat na Kubu?

Letecká doprava
Z České republiky se mohou turisté na Kubu dostat pravidelnými lety z Prahy – Ruzyně do Havany. Letadla přistávají na mezinárodním letišti Antonia Macea situovaném nedaleko od města Santiago de Cuba. Většina ostatních mezinárodních letů přistává také na letišti José Martího, které se nachází asi 25 km jihozápadně od hlavního města. Na Kubě funguje ještě několik dalších letišť, například v Camagüey, Cayo Coco, Cayo Largo, Cienfuegos, Varadero, Holguín nebo Ciego de Ávila.

Jak cestovat po Kubě?

Autem
K tomu, abyste si na Kubě mohli zapůjčit auto, musíte míz minimálně 21 let, mít u sebe cestovní pas a platný (postačí český) řidičský průkaz. Za auto se při převzetí platí vratná záloha v hodnotě 200 – 250 CUC. Vybrat si můžete z široké nabídky osobních aut, k dispozici jsou malá, středně velká, velká i terénní auta. Od toho se odvíjí také výsledná cena. Půjčovny sice tvrdí, že v ceně je zahrnuto i pojištění, ale přesto je dobré si to ověřit nebo se raději ještě připojistit. Pojištění vás vyjde na 12 – 25 CUC na den. Při převzetí auta je dobré si ho předem zkontrolovat, jestli není nijak poškozené nebo mu nechybí něco z výbavy.

Auto se přebírá s plnou nádrží, kterou musíte samozřejmě také zaplatit. Vrátit jej však musíte s nádrží prázdnou. Když budete chtít po cestě natankovat, musíte využívat pouze turistické dolarové benzinové pumpy Servi – Cupet a Oro Negro, kde se cena pohybuje kolem 0,90 USD za litr. Benzín na Kubě je však mnohdy velmi nekvalitní, ředí se vodou, což následně způsobuje problémy při řízení vozidla. Jakmile bude auto půjčovně vracet, pečlivě si prostudujte účet, jestli na něm nejsou nějaké nejasnosti a poplatky navíc. O pronájem aut se na Kubě starají místní společnosti, neexistuje zde žádná z mezinárodních autopůjčoven, na které jsme zvyklí v jiných zemích.

Řízení auta na Kubě by nemělo být pro Evropana problémem, pravidla silničního provozu odpovídají našim poměrům. Povolená rychlost na dálnicích je 120 km/hod, na silnicích druhé kategorie 80 km/hod. Silnice jsou však místy ve velmi špatném stavu, je třeba jezdit velmi opatrně a dávat pozor na cyklisty, chodce i toulající se dobytek.

Autobusem
Autobusem se na Kubě vyplatí cestovat hlavně mezi velkými turistickými destinacemi, protože je to většinou rychlé, pohodlné a levné. Expresní meziměstské autobusy bývají moderní a klimatizované. Hlavním autobusovým přepravcem na Kubě je společnost Víazul.

Městské hromadné autobusy jsou však již o dost horší a doporučují se pouze otrlým turistům. Tyto spoje nejsou příliš spolehlivé a bývají nacpané k prasknutí. Poptávka totiž převyšuje nabídku a mnohé vozy nejsou v dobrém technickém stavu. Cizinci zde však mohou využít výhody a objednat si místa k sezení. Během cestování hromadnými prostředky buďte ostražití, hlídejte si své osobní věci před všudypřítomnými zloději. Do autobusu si s sebou nesmíte vzít příliš velké zavazadlo, jelikož je v něm jen velmi málo místa. Kubánci nejčastěji cestují na tzv. camiones, což jsou nákladní auta, která byla upravena na něco jako autobusy.

Letadlem
O vnitrostátní přepravu se na Kubě starají tři místní letecké společnosti: Aero Carribean, Aero Gaviota a Cubana. Tyto společnosti zajišťují přepravu především mezi velkými kubánskými městy a letištěm José Martího. Většina letadel je už starších a pocházejí z bývalého Sovětského svazu. Za zpáteční letenku z Havany do Santiaga de Cuba zaplatíte kolem 100 CUC.

Vlakem
Havana a další velká města na ostrově jsou propojena také železniční sítí, po které jezdí rychlíky a osobní vlaky. Jestliže se potřebujete dostat z hlavního města do Santiaga de Cuba, využijte nočního rychlíku especial, který po cestě staví jen ve dvou městech. Cesta zabere cca 13 hodin a vyjde na 62 CUC. Vlak vyjíždí z hlavního havanského nádraží Estación de Ferrocarril na Calle Edigo a Arsenal.

Osobní vlaky jsou o dost pomalejší a po cestě zastavují na mnoha místech. Cizinci mohou využít nabídky společnosti Ferro Cuba, která poskytuje místenky na kubánské vlaky.

Lodí
Z přístavu Suridero de Batabanó nedaleko Havany pravidelně vyplouvají křídlové lodě a trajekty na ostrov Isla de la Juventud.

Jak cestovat po Havaně?

Autobusem

Havanským autobusům se říká Guaguas a ty zajišťují přepravu cestujících po celém městě. Jízda takovýmto autobusem však není moc příjemný zážitek, bývají totiž přeplněné, nepohodlné a ve špatném technickém stavu. Jsou tak rájem pro kapesní zloděje a nejrůznější kriminální živly.

Městskou hromadnou dopravu doplňují ještě velké metrobusy, kterým se zde neřekne jinak než camellos – velbloudi. Mohou přepravit až 300 cestujících a zajišťují spojení mezi centrem města a jeho okrajovými čtvrtěmi.

Taxi
Správnou volbou pro poznávání kubánského hlavního města je vzít si taxi. Vyjde poměrně levně, je rychlé a služby kvalitní. Stanoviště taxíků najdete nejčastěji u velkých hotelů nebo u letiště. Hlavními společnostmi provozujícími taxislužbu jsou Panataxi nebo Gran Car. Svézt se můžete ve starém americkém autě nebo i kvalitnějším zahraničním vozem, za které zaplatíte poplatek 15 CUC za hodinu.

Bicitaxi
Po hlavní kubánské pobřežní třídě Malecón a Staré Havaně se můžete svézt speciální tříkolkou se dvěma sedadly pro pasažéry, které se zde říká bicitaxi. Za jednu jízdu zaplatíte 3 CUC. K pronájmu jsou ještě i tříkolky s motorem, tzv. Cocotaxi, které stojí většinou u hotelů.

Vlakem
Z kubánského nádraží Estación de 19 Noviembre pravidelně vyjíždějí vlaky směřující k výstavnímu areálu ExpoCuba, městeček Antonio de los Baňos, Artemisa a Batabanó.

Stravování


Kubánská kuchyně

Kubánská kuchyně je zpravidla velmi skromná, protože je značně omezená tím, co je na ostrově k dostání. Jídelníček tak nemůže být nikdy příliš pestrý a plný světoznámých ingrediencí. Kubánci mají jídlo velmi rádi, proto se i z toho mála snaží vyrobit kvalitní a chutný pokrm. Typická kuchyně je jednoduchá, stejně tak jako způsob její přípravy. Vznikla jako směsice indiánské, portugalské, španělské a také trochu africké kuchyně.

Hojně se užívá vepřové, hovězí a kuřecí maso, občas se vyskytne i králík. Populární je smažený vepřový řízek plněný šunkou a sýrem. Jelikož je Kuba obklopena moře, hodně pokrmů se připravuje z ryb (okouni, pargo, cerny, mečouni a ježovky). Lahůdkou jsou humři a garnáti, ti jsou však poměrně cenově nedostupní. Kromě Havany a vesnic situovaných na pobřeží jsou mořské plody poměrně vzácné.

Nejčastější přílohou je bílá rýže a černé nebo červené fazole. K tomu se podává česneková pasta, cibule, rajčata, papriky a limetky osmahnuté na rostlinném oleji. Oblíbené banány v jakékoliv formě, přidávají se téměř do všeho, od předkrmů až po deserty. Banány se smaží na hranolky, na kolečka, rozmačkávají se na přípravu dezertu „fúfú“ nebo se podávají ještě nezralé. Často se setkáte také s kořenovou zeleninou, maniokem a sladkými bramborami.

Přestože je Kuba tropickým rájem uprostřed Karibiku, je zde ovoce nedostatkovým zbožím. Většina se ho totiž používá na výrobu ovocných šťáv a džusů. Pouze na zemědělských trzích najdete pomeranče, grepy, manga, ananasy, guave, banány, papáje, kokosy a mnoho dalších exotických plodin.

Mezi tradiční kubánské moučníky patří piškotové dorty, preclíky nebo pečivo z odpalovaného těsta plněné karamelovým krémem. Oblíbená je rovněž zmrzlina.

Kubánské restaurace
Většina kubánských restaurací patří státu, proto se zde setkáte jen se specialitami místní kuchyně. Nabídky jednotlivých stravovacích zařízení se liší jen minimálně. Na nabídku jídel dohlížejí státní úředníci, a jelikož kubánští kuchaři nemají kontakt s okolním světem, není nabídka jídel příliš pestrá.

Pokud se nenacházíte v nějakém větším městě, můžete očekávat, že nabídka pokrmů bude mizerná. Nejčastější odpovědí číšníků na Kubě je „No hay“, to znamená něco jako „není“ nebo „nemáme“. V nabídce jsou často jen sendviče se šunkou či se sýrem. Pokud v některé hotelové restauraci přesto narazíte na mezinárodní kuchyni, budete většinou z chuti jídel zklamáni. V některých ostrovních oblastech dokonce nenarazíte na žádnou restauraci.

Po roce 1993 začaly vznikat „paladares“, což jsou soukromé restaurace umístěné v pokojích soukromých domů. Majitelé zde vaří skvělá kubánská a dávají si na nich opravdu záležet. Vláda tuto formu podnikání sice toleruje, ale provozovatelům ztrpčuje život v podobě nejrůznějších nesmyslných nařízení. Také na Kubě se objevily řetězce rychlého občerstvení s názvem Burguí a El rápido, kde se prodávají hamburgery nebo smažená kuřata. Jejich kvalita se však nedá srovnávat s občerstveními ve Spojených státech Amerických.

Kubánské nápoje

Kubánci rádi popíjejí kávu café cubano, která je silná a hodně slazená. Můžete si ji však klidně zředit vodou, tomu se zde říká café americano. Objednat si můžete i espresso s mlékem Cortado nebo café noc leche – kafe s mlékem.

Národním nápojem je bezesporu kubánský rum, který se vyrábí z cukrové třtiny. Z té však vzniká také kořalka guarapo. Na venkově se nejčastěji pije pálenka tzv. aguardiente. Oblíbenými alkoholickými nápoji jsou všelijaké koktejly - mojito, cuba libre, pina colada, saoco, cubanito. Kubánci rádi popíjejí i pivo a víno, ale většinou je neumějí dobře skladovat, proto byste se konzumaci těchto nápojů měli vyvarovat.

Ubytování

Na Kubě najdete nejrůznější druhy ubytovacích zařízení, z nichž hotely bývají nejdražší. Přestože je na ostrově dostatek míst, kde můžete přespat, je dobré si ubytování rezervovat dostatečně dopředu. Například během vánočních svátků a kolem Nového roku bývají hotely přeplněny. Kubáncům je vstup do turistických hotelů zakázán. Hotely jsou majetkem státu, který jejich kvalitu označuje také hvězdičkami.

Hotely na Kubě můžou být luxusní a nabízející služby na světové úrovni. Za takovýto pobyt byste se však asi nedoplatili. Nejčastěji se setkáte s menšími hotely, které zde byly vybudovány ještě za sovětské éry. Nejvíce je zde průměrných hotelů, kde jsou služby i vybavení pokojů na nízké úrovni. Dávejte si pozor, ať neskončíte v některém z motelů nebo penzionů, které jsou určeny pro vyznavače sexuální turistiky.

Poslední dobou začaly své služby poskytovat i venkovská stavení, která chtějí přilákat zájemce o ekoturistiku. Na Kubě je jen velmi málo horských chat nebo jiných ubytovacích zařízení v přírodě. Hotely v přímořských letoviscích jsou spravovány zahraničním vedením. Jestliže máte zájem poznat typickou kubánskou atmosféru a chod rodiny, ubytujte se v soukromí – casas particulares. Úroveň ubytování je odlišná, ale pokaždé za velmi výhodnou cenu. Okusíte tak klasický život místních obyvatel se vším, co k tomu patří.

Také stan vám bude na Kubě celkem k ničemu, jelikož zdejší úřady nepovolují stanování či jiné nocování pod širým nebem. Nejsou pro to ani vytvořeny podmínky ve formě kempů nebo jiných volných prostranství, kde by se dal postavit stan nebo zaparkovat karavan. Pokud vás budete spát na pláži, buďte si jisti, že budete vykázání kubánskou policií do hotelu. Jediný kemp je určen jen místním obyvatelům. Vládnou tam však špatné hygienické podmínky.

Bezpečnost na Kubě

Kuba patří mezi země se zvýšenou kriminalitou, proto by se turisté měli mít neustále na pozoru. Loupežná přepadení turistů v noci i za bílého dne zde nejsou ničím výjimečným. Větší nebezpečí hrozí ve velkých městech jako je Havana, oblíbeným místem zlodějů a násilníků je zejména pobřežní třída Malecón. Je proto potřeba dodržovat základní bezpečnostní pravidla. Nemějte u sebe větší sumu peněz, drahou elektroniku jako kamery a fotoaparáty. Lepší je být nenápadný, nenosit výstřední šperky a zbytečně na sebe nepoutat pozornost. Peníze noste v nějaké kapsičce pod oblečením, někteří cestovatelé doporučují je dát například i do bot. Pokud navštívíte oblíbené havanské pláže, nenechávejte své tašky bez dozoru.

Turisté by se sami neměli vydávat nikam po setmění, vyhýbat se liduprázdným uličkám a parkům. Nebezpečné je také přespávání na pláži. Auto zaparkujte vždy jen na hlídaném parkovišti. Ženy na Kubě by neměly vůbec cestovat samy a nenasedat ani do oficiálního taxíku. Lepší je se vždy k někomu připojit a držet se ho po celou cestu.

Nakupování na Kubě

Mezi nejoblíbenější suvenýry, které si turisté dovážejí domů, patří hlavně vyhlášené kubánské doutníky a kubánský rum. Doutníků si můžete dovézt maximálně 23 ks, s účtenkou až 50 ks a rumu jen 1 litr. S rozvojem turistického ruchu na ostrově se na mnoha místech objevila řada kýčů a napodobenin, je proto třeba si na ně dávat pozor. Setkáte se však také s kvalitními řemeslnými výrobky, ze dřeva, papíru, kůže a spousty dalších materiálů. K dražším suvenýrům patří hudební kompaktní disky nebo kazety. Na ostrově máte velký výběr tradiční kubánské hudby, jako je son, čača nebo danzón. Hodně se prodávají také ručně vyráběné šperky nebo obrazy místních bezejmenných umělců, které zachycují každodenní život na ostrově. V Havaně je možno navštívit také klasické pouliční trhy, kde objevíte mnoho pokladů. Navíc zde o cenách můžete bez problémů smlouvat.

Turistické cíle

Havana
Na severním pobřeží Kuby se rozprostírá krásné a romantické hlavní město Havana, které je plné kontrastů. Na první pohled vás upoutají jen staré rozpraskané budovy, které viditelně potřebují opravit, ale pokud půjdete blíž, objevíte kouzelné staré centrum plné klikatých uliček, paláců, kostelů a kdysi honosných panských sídel. V tomto naprosto jedinečném městě má Evropan neustále co objevovat. Havanu založil ji v roce 1519 Diego Velázquez pod názvem San Cristóbal de la Habana.

Centrum města tvoří Habana Vieja neboli Stará Havana postavená v koloniálním stylu. V roce 1982 byla pro svou architektonickou jedinečnost zapsána na Seznamu světového dědictví UNESCO. Na čtyřech hlavních náměstích najdete množství kulturních a historických památek. Řada z těchto památek je bohužel v žalostném stavu a hrozí jejich zřícení, vláda se již po mnoho let snaží o jejich obnovu.

Jedním z hlavních náměstí je Plaza de Armas, které vzniklo v roce 1519 a mělo sloužit jako místo slavnostních přehlídek. Nakonec se stalo centrem města a sídlem španělské vlády během okupace. Uprostřed něj se nachází malý park s palmami a sochou kubánského revolučního vůdce z Céspedese. Náměstí je lemováno několika zajímavými budovami z 18. století, z nichž nejpozoruhodnější je Palacio de los Capitanes Generales, kde dnes sídlí Museo de la Ciudad (Městské muzeum).

Nejmladším a nejznámějším náměstím v Havaně je Plaza de la Catedral, jehož vznik se datuje do 17. století. Dominantou je nádherná barokní katedrála Catedral San Cristóbal, kolem které stojí velkolepá šlechtická sídla. Katedrála zde byla postavena na počest Kryštofa Kolumba a do roku 1899 zde byly dokonce uloženy i ostatky tohoto světoznámého mořeplavce. Stejně jako i na dalších náměstích jako je například Plaza de San Francisco nebo Plaza Vieja, i zde najdete spoustu muzeí a architektonicky jedinečných koloniálních staveb. Všechny tyto honosné budovy patřily v minulosti bohatým kupcům.

Jakýmsi společenským centrem Kubánců se stal rušný park Pargue Central ležící kousek od Staré Havany. Budovy lemující tento rozlehlý park byly postaveny ve stylu art deco, baroka i secese. V Prezidentském paláci sídlí významné Museo de la Revolución. Jsou zde vystaveny expozice, které nám mohou připadat někdy až směšné, ale možná právě proto upoutají tolik pozornosti. Je zde například vystaven šicí stroj, na kterém údajně matka revolucionářky Hérnandezové šila uniformy pro vojáky, kteří následně zaútočili na kasárna Moncada. Zajímavá je také maketa bytu, ve kterém se připravovaly plány na revoluci. Samozřejmostí jsou také makety Che Guevary a Camila Cienfuega bojujících v horách Sierra Maestra. V muzeu se dozvíte mnoho zajímavých věcí o kubánské historii a současném politickém velení.

Oblíbeným cílem turistů je široký bulvár Malecón vedoucí podél pobřeží. Byl vybudován v roce 1901a táhne se v délce 7 km. Rádi se zde scházejí také obyvatelé Havany, pro které je zdejší přístavní hráz jakýmsi společenským centrem po celých 24 hodin. Právě odtud je krásný výhled na velkolepou stavbu Capitolio nacházející se na Pargue de la Fraternidad (Parku bratrství). 62 metrů vysoká neoklasická budova byla vystavěna v roce 1928 při příležitosti Panamerické konference. V okolí budovy se nachází busty amerických hrdinů, včetně Abrahama Lincolna a také obrovský strom ceiba – Árbol de la Fraternidad Americana (strom amerického bratrství).

V moderní čtvrti Nuevo Vedado si můžete prohlédnout Havanskou univerzitu, výškové hotely a obchodní centra. Zdejší široké ulice jsou lemovány nejrůznějšími obchody, restauracemi a bary a jsou tak ideálním místem pro procházku a nákupy. Je zde plno ambasád, konzulátů a také slavná ulice La Rampa. Ve Vedadu najdete také jeden z nejdůležitějších kubánských hřbitovů - Necrópolis Cristobal Colón, který je zřejmě i jeden z největších hřbitovů v Jižní a Severní Americe. K vidění jsou zde hrobky mnohých významných osobností. Ve čtvrti Miramar a Cubanacán se nachází spousta moderních vil, proto jim též někdy říká kubánské Beverly Hills.

Každý večer Havana ožívá diskotékami a zábavními centry. Ze všech nočních podniků se začne ozývat jedinečná a žhavá kubánská hudba. Na každém kroku tak na vás dýchne nepopsatelná atmosféra Karibiku, která vás doslova pohltí. Navštívit můžete i nejslavnější havanský podnik Tropicana, který funguje od roku 1939 a dodnes se zde konají kabarety a nejrůznější taneční vystoupení.

Varadero
Turistickým magnetem číslo jedna se na Kubě stalo prázdninové středisko Varadero. Tento 17 km dlouhý poloostrov je lemován nádhernými písečnými plážemi, které omývá průzračná, azurově modrá voda. Dnes je Varadero nejznámějším turistickým střediskem na Kubě, které nabízí velmi moderní a bohaté zázemí v podobě hotelů, restaurací a zábavních podniků. Toto letovisko je ideální pro všechny, kdo si chtějí užívat slunce, vody a písku. Zdejší korálové útesy a bohatý podmořský život sem láká potápěče z celého světa. Pro obyčejné Kubánce však středisko není finančně dostupné, proto bohužel postrádá typickou kubánskou atmosféru. Nedaleko Varadera se rozkládá mořský národní park Pargue Nacional Marino Cayo Piedras del Norte. Za návštěvu stojí také národní park Pargue Nacional Ciénaga de Zapata, kde je k vidění Jezero pokladů a známá krokodýlí farma.

Santiago de Cuba
Na jihovýchodním pobřeží Kuby se rozkládá její druhé největší město Santiago de Cuba, které bylo v roce 1514 založeno stejně jako Havana Diegem Velázquezem de Cuéllara. Toto přístavní město je v dnešní době administrativním, hospodářským a kulturním centrem oblasti a celé východní části ostrova. Pyšní se starou univerzitou a množstvím koloniálních památek. Město je plné muzeí, honosných budov, památníků a významný je i zdejší hřbitov.

Santiago de Cuba se v mnohém liší od ostatních kubánských měst, je zde více patrný karibský vliv nedalekých ostrovů Jamajky a Santo Dominga. Město má svou specifickou architekturu, dialekt, hudbu i tanec. Pro zdejší domy jsou typické železné balkóny, okázalá okna a úzká vnější schodiště. Mísí se zde francouzské, španělské, kreolské i originální africké vlivy.

V srdci města se rozkládá náměstí Pargue Céspedes, které je velmi rušné a neustále plné lidí poslouchajících některou z kubánských kapel. Najdete zde jedny z nejhezčích staveb města, jako například katedrálu Catedral de Nuestra Seňora de la Asunción, bývalý guvernérský palác z 16. století, kde nyní sídlí radnice a původní sídlo Diega Velasquéze. Toto sídlo je pravděpodobně jedna z prvních velkých staveb na území Kuby. V muzeu Museo de Ambiente Cubano se můžete pokochat sbírkou koloniálního nábytku.

Nedaleko od náměstí stojí pevnost Balcon de Velasquéz, odkud je krásný výhled na město i na moře. Na náměstí Plaza de Dolores se tyčí kostel Panny Marie Bolestné, s nímž sousedí bývalá jezuitská kolej, kterou v letech 1935 – 1941 navštěvoval sám kubánský vůdce Fidel Castro. V Santiagu de Cuba se již od 18. století pravidelně koná karneval a Festival karibské kultury. Pokud si chcete alespoň trochu místní karneval přiblížit, navštivte muzeum Museo de Carnaval. Proslulá je rovněž ulice Calle Herediam kde najdete spoustu stánků, pouličních prodejců s nepřeberným množstvím suvenýrů a rukodělných výrobků.

Čtvrť Reparto Sueňo ukrývá španělskou pevnost s cimbuřím a s věžičkami, která sloužila jako kasárny a kde v roce 1953 začala kubánská revoluce. V pevnosti je dnes proto situováno Museo de la Revolución, kde si můžete prohlídnout staré mapy, krvavé uniformy vojáků a další exponáty přibližující historii této události. Městský hřbitov Cementerio Santa Ifigenia je místem posledního odpočinku mnoha významných kubánských revolucionářů.

Camagüey

Procházka po městě Camagüey je pro turisty docela oříšek, bylo totiž vystavěno tak, aby zmátlo piráty. Proto zde dnes naleznete úzké klikaté uličky, které tvoří doslova labyrint a ústí do některého ze starobylých náměstí s řadou krásných kostelů. Camagüey bylo založeno v roce 1515 a dnes je metropolí stejnojmenné provincie.

Město má svou jedinečnou atmosféru a okouzlující jsou zejména opravené koloniální budovy s překrásnými balkóny. Symbolem města se staly tzv. tinajones, což jsou hliněné kádě na dešťovou vodu, na které zde narazíte opravdu na každém kroku. Mezi nejvýznamnější církevní stavby patří kostel Iglesia de Nuestra Seňora de la Merced z roku 1748. Centrum města je tvořeno náměstím Pargue Agramonte, kterému dominuje strohá katedrála Catedral Metropolitana de Nuestra Seňora de Candelaria postavená v roce 1864.
Nejkrásnějším náměstím ve městě je Plaza San Juan de Díos, které je obklopeno barevnými domky z 18. století. Celé náměstí bylo vyhlášeno národní památkou, proto byste jeho prohlídku neměli vynechat. Milovníci kultury a historie se mohou vydat do muzea Museo Provincial Ignacio Agramonte, kde je možné si prohlédnout exponáty z oblasti přírodopisu, archeologie, kultury i dekorativního umění.

Pokud už budete unaveni procházením městem a návštěvou památek, můžete se jít podívat na některé z divadelních představení nebo uměleckých vystoupení. Na nádvoří Casa de la Trova se téměř každý večer konají koncerty folklórní hudby.

Santa Lucía
V tomto kubánském letovisku najdeme třetí nejdelší pláž na ostrově. Celkově je zde turistům k dispozici 19 km pláží s jemným bílým pískem, kde se mohou oddávat relaxaci, poslouchat šumění moře nebo si vyzkoušet některý z vodních sportů. Nedaleko od břehu se navíc nachází korálové útesy s bohatým podmořským životem, které lákají milovníky potápění a šnorchlování. Santa Lucía není typickým turistickým střediskem. Najdete zde klid pro strávení pohodové a ničím nerušené dovolené. Chybí zde totiž jakékoliv turistické zázemí nebo historické památky. Nenajdete zde žádné luxusní hotely ani služby, Santa Lucía je prostě takovým nedotčeným tropickým rájem na Kubě, kde si budete muset vystačit se sluncem, pískem a mořem. Nedaleko máte možnost navštívit dvě laguny: Daniel a El Real, které se staly domovem pro mnoho druhů ptactva, včetně plameňáků. Ze Santa Lucíe si můžete udělat procházku do malinké vesnice La Boca, která je proslavená nádhernou pláží Playa los Cocos.

Cienfuegos
Koloniální město Cienfuegos je považováno za nejživější a nejkrásnější kubánská města. Nachází se na jižním pobřeží ostrova a je omýváno Karibikem. Ve městě, kde žije přibližně 140 tisíc obyvatel, najdete také největší kubánský přístav. Díky četným architektonickým a historickým památkám bylo Cienfuegos zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Kromě četných památek dnes ve městě najdete také největší kubánskou ropnou rafinerii.

Cienfuegos je protnuto širokým bulvárem Paseo del Prado, který je lemován bustami významných osobností. Dominantou města je velkolepá budova Nécropolis Tomás Acea, který je zdobena 64 sloupy a neoklasickými hrobkami. V okolí parku José Martí se tyčí katedrála Catedral de la Purísima Concepción z roku 1869. V sousedství katedrály najdeme Teatro Tomás Terry, jehož kapacita je 950 míst a bylo otevřeno již v roce 1890. Po městě je rozeseto množství překrásných paláců, jako třeba barokní Palacio Ferrer nebo Palacio de Valle, který je považován za architektonickou perlu města.

Pokud si chcete prohlédnout dobový nábytek a seznámit se s historií města, navštivte Galería Mayora y Museo Histórico Provincial. Také máte možnost si prohlédnout námořní muzeum Museo Histórico Naval. Z přístavu je krásný výhled na pevnost Fortaleza de Nuestra Seňora de los Angeles de Jagua z let 1738 – 1745.

Guantánamo
Kubánské město Guantánamo není ani tak přitažlivé turisticky jako spíše historicky. Proslavilo se jako základna amerického námořnictva a zde také vznikla dnes celosvětově známá píseň Guantanamera. Toto vojenské město bylo vystavěno podle urbanistického plánu a dnes je poměrně rozlehlé. V jeho centru se rozprostírá náměstí Pargue Martí, jemuž dominuje kostel Iglesia Parroquial de Santa Catalina z roku 1863. Mezi architektonické skvosty města patří především neoklasické a nezvykle růžové náměstí s trhem Plaza del Mercado. Vše potřebné o historii Guantánama se můžete dozvědět v muzeu Museo Histórico Provincial. Na náměstí Plaza de la Revolución se nachází památník kubánských válečných hrdinů. Asi 25 km od Guantánama se rozkládá Kamenná zoo „Zoológica Piedra“, kde jsou z kamene vytesány asi 400 nejrůznějších zvířat.

Baracoa
V provincii Guantánamo se nachází nejstarší a také nejkrásnější kubánské město Baracoa. Historikové tvrdí, že právě oblast města Baracoa je místem, kde v roce 1492 přistál se svými loděmi Kryštof Kolumbus při objevování Ameriky. Město bylo následně založeno v roce 1512 a v minulosti bylo jen bezvýznamnou osadou obklopenou horami a deštnými pralesy. Díky poloze bylo město těžce dostupné, proto se stalo útočištěm pašeráků. Po revoluci byla vybudována cesta, která Baracoa spojila s Guantánamem. Během posledních několika desetiletí začala životní úroveň ve městě stoupat a dostalo se také do povědomí turistů.

Mezi nejvýznamnější památky města patří tři mohutné španělské pevnosti. Ve Fuerte Matachín dnes sídlí muzeum Museo municipal, ve Fuerte de la Punta vyhlášená restaurace a z El Castillo de Sebouruco je dnes rekonstruovaný hotel. Historická část města je protkána úzkými uličkami, které jsou lemovány jednopatrovými domky bez skleněných oken. Výraznou církevní památkou je katedrála Catedral de Nuestra Seňora de la Asunción, ve které je uložen kříž La Cruz de la Parra. Ten zde údajně nechal vztyčit Kryštof Kolumbus, když objevil ostrov.

Jedinečná je také příroda nacházející se v okolí města. Nedaleko se zvedá hora El Yunque měřící 575 metrů nad mořem a nacházející se v pohoří, které svažuje až k zálivu Bahía del Miel (Medový záliv). Nedaleko Baracoa se rozkládá také Humboltův národní park, který se stal domovem mnoha vzácných druhů živočichů a žijí zde dokonce i kapustňáci.

Isla de la Juventud (Ostrov mládeže)
Jižně od Kuby se v Karibském moři nachází Ostrov mládeže, který je největším z ostrovů kubánského souostroví Canarreos. Většina ostrůvků je neobydlených. Isla de la Juventud nabízí několik turistických středisek a potápěčských center, jako například El Colony nacházející se v národním parku Punta Francés. Pro většinu zdejších pláží je charakteristický černý písek.

Významnou památkou na ostrově jsou jeskynní malby v Cuevas Puntas del Este, které zde po sobě zanechali původní obyvatelé Siboneyové. Na ostrově žije celá řada divokých zvířat, včetně vzácného kubánského krokodýla, jeřába kanadského nebo amazoňana kubánského. Jižní část ostrova je porostlá převážně křovinami a vyskytují se zde i bažiny. Jelikož je zde vojenská zóna, musíte požádat o povolení ke vstupu. V okolí ostrova je rozeseto množství dalších malinkých ostrůvků, které se staly rájem pro potápěče. Mořské dno je totiž pokryto troskami lodí. Většina zahraničních návštěvníků míří na Cayo largo, kde najdete nedotčené pláže omývané křišťálově čistými vodami Karibiku.

Údolí Viňales
Oblast údolí Viňales se pyšní nejkrásnější scenérií, kterou můžete na Kubě spatřit. V okolí se nachází mnoho vápencových kuželů tvořících pohoří Sierra de los Organos. Pohoří se stalo součástí národního parku Viňales, který je tvořen údolími, jež rozdělují zdejší obrovské kopce. Tomuto přírodnímu útvaru se zde říká „mogoty“. Kopce jsou pokryty bujnou vegetací a na polích v údolí se pěstuje ten nejlepší tabák na světě. Na červené úrodné železité půdě se dále pěstuje ještě juta a rýže. Jednou z turistických atrakcí je projížďka na loďkách podzemní říčkou v krasové jeskyni Cueva del Indio.

Od roku 1999 je údolí Viňales zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO. Jedinečná je zde nejen příroda, ale také zapadlá městečka, ve kterých se jakoby zastavil čas. Například městečko Viňales bylo založeno již v roce 1607 a dodnes si uchovává svou koloniální atmosféru s úžasným kouzlem. Oblast doslova láká k pěším výletům, při kterých můžete objevit pozůstatky původních indiánských předkolumbovských kultur nebo narazit na staré zemědělské usedlosti.

Holguín
Na východě Kuby se rozkládá moderní a poměrně velké město Holguín, které je zároveň hlavním městem stejnojmenné provincie. Město bylo založeno v roce 1525 a dnes je známé především jako město parků a zeleně. Nad Holguínem ční hora Loma de la Cruz (Kopec sv. Kříže), na jejímž vrcholu byl vztyčen obrovský dřevěný kříž. Z vrcholu hory je nádherný výhled na město a široké okolí.

Centrum města je tvořeno historickým náměstím, starými ulicemi s koloniální architekturou, řadou kostelů, muzeí a galerií. Hlavními církevními stavbami jsou architektonicky jedinečné kostely Iglesia San Isidoro a Iglesia de San José. V místním muzeu můžete obdivovat nejúplnější sbírku přírodní historie.

Oblíbeným turistickým cílem v okolí Holguínu se stala rekreační oblast Guardalavaca s nádhernými plážemi s bílým pískem, vzrostlými palmami a tyrkysovou vodou. Pláže Playa Esmeralda, Don Ligo a Pesquero jsou obklopeny bujnou tropickou vegetací a jsou opravdovým karibským rájem. Mořské dno je navíc porostlé korálovými útesy, proto si zde na své přijdou především milovníci potápění. V Cayo Naranjo můžete navštívit delfinárium a akvárium. Krásným výletem je také návštěva přírodního parku Bahía de Naranjo nebo mysu Cabo Lucrecia s majákem.

Cayo Coco
K nejvyhlášenějším místům pro rekreaci patří ostrůvek Cayo Coco nacházející se v oblasti korálových ostrůvků známých jako Jardines del Rey. Jde o přírodní skvost, kde najdete klid, pohodu, prosluněné písečné pláže s palmami a teplou vodu průzračně čistého Karibského moře. Pro návštěvníky zde bylo vybudováno šest hotelů a kubánská vláda zde chce do budoucna vybudovat kolem 13 tisíc hotelových pokojů. Doporučuje se navštívit liduprázdnou a přitom nádhernou pláž Playa Los Flamencos. Na severním výběžku ostrova navštivte maják Faro Diego Valázquez, který zde byl postaven v roce 1859. Většina ostrova spadá pod národní park Pargue Nacional El Bagá, který je protkán pěšími chodníky. Vidět zde můžete například krokodýlí farmu, motýlí zahradu nebo tainskou vesnici. Cayo Coco patří společně se sousedním ostrůvkem Cayo Guillermo k jediným obydleným a turisticky přístupným ostrovům v oblasti.

Trinidad
Jedinečné koloniální město Trinidad bylo založeno v roce 1514 na půli cesty mezi Karibským mořem a pohořím Sierra del Escambray. V roce 1988 bylo zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO a dnes je architektonickým pokladem Kuby. Většina domů pochází ze zlatého období, proto je město Trinidad jakousi živou připomínkou časů před 500 lety. Město vypadá, jako by se v něm zastavil čas, patří k nejzachovalejším a nejkrásnějším koloniálním městům na ostrově.

Při procházce městem si všimněte typických detailů, kterými jsou zdobeny zdejší domy. Útulné verandy jsou zdobeny barevnými kachličkami, podlahy jsou z mramoru a domy doplňují tepané železné mříže. Z náměstí vedou úzké klikaté dlážděné uličky, na kterých ještě dnes uslyšíte jen klapot koňských kopyt. V Trinidadu bylo zakázáno vystavět novou zástavbu a vláda se snaží jej uchránit před náporem turistů. Ve městě panuje specifická atmosféra, která se nedá srovnat s žádným jiným kubánským městem. Na každém kroku zde na vás dýchne kus historie a procházka po městě pro vás bude nezapomenutelným zážitkem.

Střed starého města tvoří náměstí Plaza Mayor, kde stojí kostel Iglesia de la Santísima Trinidad (Kostel Nejsvětější Trojice) z roku 1892. Za nejkrásnější palác ve městě je považován Palacio Brunet pocházející z roku 1808, v němž dnes sídlí muzeum Museo Romántico s exponáty z 18. století. Trinidad je plný muzeí a galerií. Za návštěvu stojí ještě také Muzeum archeologie a přírodních věd, Muzeum koloniální architektury nebo Muzeum boje proti banditům. V oblasti El Futuro najdeme klášter Antiguo Convento de San Francisco de Asís z roku 1813.

Na Plaza de los Artesanos si můžete na tržišti koupit tradiční rukodělné výrobky ze dřeva, kůže nebo keramiky. Zajímavá je exkurze do továrny na doutníky Piro Guinart, kde budete moci obdivovat kouzlo a tajemství výroby tradičních kubánských doutníků. Trinidad je opravdu úžasné a jedinečné město a rozhodně byste ho při své návštěvě Kuby neměli vynechat. Je třeba si však na něj udělat více času, protože vás lehce okouzlí a vy jej nebudete chtít opustit.

Bayamo
Na jihovýchodě Kuby se nachází městečko Bayamo, které bylo založeno španělskými kolonizátory v 16. století. Roku 1975 se stalo hlavním městem provincie Gramma. Na centrálním náměstí dnes najdete spoustu rekonstruovaných koloniálních památek, zbytek města je však bohužel v zuboženém stavu, jelikož na jeho opravu nejsou peníze. Dominantou Bayama je katedrála Catedral de San Salvador stojící na náměstí Plaza del Himno Nacional. Katedrála se proslavila zejména tím, že zde roku 1868 byla poprvé ženským sborem zazpívána revoluční hymna. Toto náměstí je lemováno krásnými budovami krémové barvy.

Město Bayamo je spojeno se jménem kubánského bojovníka za svobodu, básníka, právníka a „otce národa“ Carlose Céspedese. Ten se zde v roce 1819 narodil a dnes je po tomto revolucionáři pojmenováno hlavní náměstí a navštívit zde můžete jeho muzeum i rodný dům. Za prohlídku ve městě stojí také kaple Capilla de la Dolorosa, která je vyzdobena v mudéjarském stylu. Bayamo je také rodištěm prvního prezidenta nezávislé Kuby – Tomáse Estrada Palmy. V jeho rodném domě se dnes nachází galerie UNEAC.

Z této částo Kuby budou nadšeni i milovníci přírody. Kolem města Bayama se totiž rozprostírá největší přírodní park na ostrově – Gran Pargue Nacional Sierra Maestra. Kromě něj zde můžete navštívit také národní park Desembarco del Gramma s překrásnými terasami a útesy.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko