Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

El Morro a La Cabaňa – vojenská historie Havany

Hrad El Morro i pevnost La Cabaňa se tyčí na skalnatém poloostrově nad havanským přístavem. Obě vojenské stavby tvořily dohromady v minulosti největší španělský komplex na americkém kontinentě a dodnes připomínají dávno zašlou slávu krvavých dnů Havany.

Stará koloniální pevnost El Morro byla opěrným bodem španělských kolonistů v Mexickém zálivu. Ještě před třiceti lety sloužila jako obávaný kriminál pro nepřátele socialismu. Dnes se v jejích ochozech procházejí turisté. Milovníci vojenské historie by návštěvu hradu El Morro určitě neměli vynechat, už jen kvůli tomu, že je odtud nejhezčí pohled na Havanu.


Autor: Baron  French

Hrad stojí na skalnatém výběžku, podle kterého byl také pojmenován (morro znamená skála na pobřeží). Z ochozů hradu je nádherný výhled na záliv i oceán. Hradní pevnost byla postavena v letech 1589 až 1630, aby střežila přístup do přístavu. Hrad El Morro měl až tři metry tlusté hradby, které chránily Havanu až do roku 1762, kdy město dobyli Angličané.

Když o 11 měsíců později Angličané odtáhli, vybudovali Španělé k obraně pozemní přístupové cesty ještě mohutnější komplex. Vojenská pevnost La Cabaňa se stavěla deset let a stála neuvěřitelných 14 miliónů pesos. Král Carlos III. tak vysoké náklady komentoval slovy, že tak veliká stavba musí být snad dalekohledem vidět i z Madridu.

Hrad El Morro byl stavěn podle návrhu vojenského inženýra Juana Bautisty Antonelliho. Hrad měl podle vzoru milánské vojenské tradice tvar nepravidelného polygonu, který byl obklopen příkopem vytesaným do skály. Společně s pevností Castillo de San Salvador de la Punta na druhé straně zálivu, mohl tak účinně bránit město křížovou palbou.


Autor: Rob  Stradling

Do hradního areálu táhnoucího se v délce téměř dvou kilometrů podél skalnatého hřebene La Cabaňa se návštěvníci dostanou tunelem, který vede pod zálivem Bahía de la Habana. Přímo do hradu se lze dostat přes padací most a průchodem zvaným Tunel Aspillerado se přemístíte na vojenské cvičiště Plaza de Armas. Ve zdejší dvoupatrové pevnosti z roku 1763 se dnes nachází Museo de Navegación, jehož expozice jsou věnovány výpravám Kryštofa Kolumba a dalších mořeplavců a objevitelů. Odtud vede rampa k dělostřeleckým bateriím.

Součástí areálu je 15 metrů vysoký maják Faro del Morro, který byl postaven v roce 1844. Maják slouží dodnes, i když v něm už nyní svítí elektrické světlo místo původních olejových lamp. Návštěvníci mohou vystoupit až na jeho vrchol, odkud je nádherný výhled. Na jižní straně vede rampa od hradu až k dělostřelecké Baterii dvanácti apoštolů. Dostala jméno podle dvanácti děl z období španělsko-americké války. V původním skladišti střelného prachu se dnes nachází bar El Polvorín.

Pevnost La Cabaňa postavená v letech 1764 – 1774 byla po tři století symbolem španělské nadvlády. Přípravy na její výstavbu byly zahájeny ihned po anglické invazi v roce 1763. Tato rozlehlá pevnost, kterou navrhli a postavili francouzští inženýři, se rozkládá na ploše 10 hektarů a má tvar rovnoramenného trojúhelníku. Její mohutné kamenné bašty dosahují místy tloušťky až deseti metrů, aby odolaly všem útočníkům, kteří se v minulosti pokoušeli pevnost dobýt. Symbol španělské moci je strategicky geniální stavba skládající se z několika obranných hradeb. Každá z nich je o něco vyšší, než ta předchozí. Mezi nimi se točí složitý systém vodních příkopů, který způsobí, že vetřelec se po překonání kterékoliv hradby ocitne v pasti.

Do pevnosti lze vstoupit kolosálním barokním portálem, za kterým se nachází padací most přes suchý příkop. V útrobách pevnosti se nachází rozsáhlé zbrojírny a kasárny. V pozdějších letech sloužila pevnost jako vězení nebo také jako popraviště. Vězněni zde byli v 19. století nacionalističtí rebelové, později Batistovi stoupenci a ještě později Castrovi odpůrci po triumfu revoluce. Osobně zde dohlížel na vykonávání poprav Che Guevara.

Dnes je okolí pevnosti poklidné a po nějakém boji zde není ani památky. Stojí zde Museo Comandancia del Che věnované slavnému revolucionáři a kaple s nádherným oltářem. Kousek dále se nachází Museo de Fortificaciones y Armas, jehož expozice vystavují různé zbraně včetně římských samostřílů. Výpadová brána vede na Plaza de Armas.

Zajímavým zdejším zvykem je střílení z děla, které probíhá na konci každého dne. V minulosti tento výstřel symbolizoval nástup večera a čas k uzavření městských bran, kdy mezi oběma pevnostmi byly nataženy řetězy chránící přístav. Dnes se večerní vzhled pevnosti změnil. Slavnou minulost připomínají vojenské přehlídky v dobových uniformách a večer dělové salvy. Zažehávají se pochodně a turisté mohou pozorovat kubánské vojáky v uniformách z 18. století pochodující po hradbách. Večer se ozve dělový výstřel oznamující konec dne.

-ar-

Předchozí články z Kuby:
NP Ciénaga de Zapata
Varadero je výkladní skříní Kuby
Sierra Maestra – bývalé útočiště Fidela Castra
Jardines del Rey je svět korálových ostrůvků
Viňales je úžasný přírodní amfiteátr

Článek byl zobrazen 9 503 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

To nejlepší z PERU

Poznávací zájezd po stopách indiánských civilizací. Cestovat budete pronajatým autobusem s místním i českými průvodci. Ubytování v 3* hotelech se snídaní. CK Simon Tourist.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko