Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kuba - lokality a destinace

Kuba je středoamerický ostrovní stát ležící jižně od Obratníku raka a Mexického zálivu.  S rozlohou 109 886 km² je největším a turisticky nejzajímavějším ostrovem souostroví Velké Antily. A to i přesto, že jde o jednu z posledních zemí na světě, která je ovládaná totalitním režimem.

Kubu ze severu omývá Atlantský oceán a z jihu Karibské moře. Sousedními státy Kuby jsou přes moře Spojené státy americké, Mexiko a ostrovní karibské oblasti jako Bahamy, Haiti a Jamajka. Americká Florida je vzdálená pouhých 150 kilometrů, proto se často stává vysněným a mnohdy nedostižným cílem mnoha kubánských uprchlíků. Tento ostrovní stát dohromady tvoří přibližně 4 tisíce ostrůvků. Hlavní ostrov je 1200 kilometrů dlouhý a až 190 kilometrů široký. Druhým největším ostrovem je Isla de la Juventud nacházející se jižně od hlavního ostrova. Celkově je možné kubánské ostrovy rozdělit do dvou kategorií. Ty, které mají zdroj pitné vody, jsou označovány jako „isla“ a ty, na kterých voda není, se nazývají „cayo“.

Povrch hlavního ostrova je velmi rozmanitý, nížiny se střídají s pohořími a krasovými oblastmi. Na jihovýchodě Kuby se zvedá pohoří Sierra Maestra, kde se nachází i nejvyšší hora ostrova Pico Turquino s výškou 1974 metrů nad mořem. Poloostrov Zapata je známý výskytem bažin a mokřadů, pobřeží hlavního ostrova je lemováno korálovými útesy a atoly. Velká část ostrova je zemědělsky využívaná, v mnohých oblastech dnes však najdete již pole zarostlá plevelem „marabu“. Malé části ostrova pokrývají také savany, lesy tvořené akáty, kubánskými borovicemi a palmami. Východ ostrova je pokrytý tropickými lesy, zatímco na pobřeží najdete porosty mangrove. Na Kubě najdete spoustu přírodních krás, proto je často nazývaná perlou Karibiku.

Kuba je díky přírodní rozmanitosti také domovem velkého množství endemických druhů rostlin a živočichů. Bohužel životní prostředí je na ostrově narušováno aktivitami státu, tedy průmyslovou činností a stavebními aktivitami na pobřeží. Kontrola životního prostředí je zakazována a každý, kdo znečišťování kritizoval, byl uvězněn. Přesto je Kuba dnes turistickým rájem, protože zahraniční návštěvníci tyto problémy nevidí. Ostrov je vyhledáván především kvůli nádherným písečným plážím, moderním prázdninovým střediskům, v nichž stojí luxusní hotelové komplexy poskytující služby na úrovni.

Kromě pobytu na plážích se mohou turisté vydat na prohlídku některého z mnoha národních parků, nebo navštívit některé z krásných koloniálních měst, mezi nimiž vede jednoznačně metropole Havana. V ní je možné se pokochat nádhernou architekturou, která je odkazem španělských dobyvatel, ale také řadou kulturních a historických památek. K vidění je stará pevnost, Capitolio, čtyři hlavní náměstí, jako je třeba Plaza de Armas s koloniálními paláci, bývalý prezidentský palác či proslulou pobřežní promenádu Malecón. Kromě Havany se vyplatí navštívit zejména historické město Trinidad z 16. století, které bylo zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO a je považováno za kulturní centrum Kuby. Vynechat samozřejmě nesmíte ani proslulé letovisko Varadero, které proslavila stejnojmenná pláž. Oblast je rájem pro potápěče, stejně tak jako ostrovy Cayo Coco a Cayo Largo, jež leží ve střední části Kuby.

Na východě Kuby se nachází vojenská základna Guantánamo, kterou Kuba v roce 1901 pronajala USA. V centrální části ostrova se rozkládá oblast s názvem Cienfuegos, kde je možné navštívit krokodýlí farmu, nebo indiánskou vesnici Guama. Název Cienfuegos nese i město založené v roce 1819 francouzskými usedlíky, proto se může dodnes pochlubit spíše francouzskou atmosférou. V oblasti Viňales se táhnou rozsáhlé tabákové plantáže a nachází se zde i četné továrny na výrobu doutníků. Ve Viňales se však nachází i vápencové stolové hory a četné krasové oblasti, které jsou velkým lákadlem jak pro horolezce, tak o pro další aktivní cestovatele. Dalším zajímavým městem na Kubě je Santa Clara s historickým centrem, mauzoleem a pomníkem revolucionáře Che Guevary. Za nejživější a nejvíce temperamentní město Kuby je pak považováno Santiago de Cuba, které bylo dokonce v letech 1524 až 1534 hlavním městem ostrova. Město ukrývá radnici, v níž Fidel Castro vyhlásil vítězství kubánské revoluce.

Varadero je výkladní skříní Kuby

Varadero je výkladní skříní Kuby

Varadero nacházející se na poloostrově Hicacos je bezesporu nejproslulejším turistickým magnetem Kuby. Dovolenkový ráj zde naleznou příznivci plážového lenošení, vyznavači golfu, ale také milovníci potápění nebo rybolovu. Varadero je krásné na pohled, ale postrádá typickou kubánskou atmosféru.

celý článek

 

Kuba a Daiquiri - vzpomínky na Hemingwaye

Kuba a Daiquiri - vzpomínky na Hemingwaye

Neuvěřitelné teploty skoro po celý rok, zvýšená vlhkost vzduchu, pomalu se vlekoucí čas a hudba hrající na každém rohu. To je obraz Kuby - Ostrova svobody, který je rovněž domovem různorodých drinků. Kromě Mojita můžete ochutnat ještě jeden tradiční míchaný koktejl a to Daiquiri.

celý článek

 

Kuba autentická - dovolená s pronajatým autem

Kuba autentická - dovolená s pronajatým autem

Když se řekne „dovolená na Kubě“, většině z nás se pravděpodobně ihned vybaví obrázky bělostných pláží s jemným pískem, palmami a blankytným mořem v pozadí. Leháro v all inclusive hotelu, kde večer co večer Havana Club teče proudem, stejně jako tóny salsy ze saxofonů kubánských muzikantů. Moře, klid a slunce.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko