Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Varadero

Varadero je jedním z nejnavštěvovanějších a také největších středisek na Kubě. Leží na poloostrově Hicacos, který v délce 19 kilometrů vybíhá do Karibského moře. Tato původně rybářská vesnička z roku 1887, která žila z produkce soli, se stala největším turistickým magnetem ostrova a z toho důvodu už bohužel postrádá typickou kubánskou atmosféru.

Varadero se nachází na severním pobřeží Kuby, necelých 140 kilometrů od hlavního města Havana. Letovisko je nazýváno opravdovým dovolenkovým rájem a stalo se synonymem pro krásné bělostné pláže a azurově modré moře. Samotný poloostrov Hicacos, na kterém leží, je jakousi kubánskou riviérou. Je lemován nádhernými dlouhými plážemi, u nichž vyrostly luxusními hotely, které hostí převážně americkou smetánku. Paradoxem ovšem je, že právě z nejsevernější části tohoto poloostrova nejčastěji vyplouvají lodě s chudými kubánskými utečenci, kteří se snaží dostat na americkou Floridu a začít tam nový, lepší život.

Do povědomí turistů se Varadero dostalo už ve 30. letech 20. století, kdy sem poprvé přišel americký milionář Irénée Du Pont a postavil zde vilu Xanadu, vybudoval jachetní přístav a přistávací dráhu pro malá soukromá letadla i golfové hřiště. Netrvalo dlouho a následovaly jej další americké celebrity. Varadero se tak pomalu začalo proměňovat v centrum zbohatlíků ze zámoří. Na konci 50. let minulého století však byly veškeré kubánské pláže znárodněny a tím došlo k výraznému úpadku turistického ruchu. Američany záhy vystřídali návštěvníci z tehdejšího Sovětského svazu. V té době však nedocházelo k žádnému rozvoji Kuby z hlediska cestovního ruchu a místní hotely začaly pomalu chátrat.

V současnosti se na varaderských plážích nesetkáte s žádnými Kubánci, protože sem prostě chodit nemohou. Nemají to sice oficiálně zakázáno, ale jde o jakési nepsané pravidlo, jehož dodržování sleduje místní policie. Pohybují se zde tak jen turisté z nejrůznějších koutů světa a zaměstnanci hotelů. Mnoho lidí, kteří Varadero navštívili tvrdí, že v tomto letovisku člověk nepozná tu pravou Kubu. Vše je přizpůsobeno turistům a o zábavu se starají jen hotely se svými večerními animačními programy. Tradiční kubánskou zábavu s místními kapelami, diskotéky a bary plné kubánských krásek tady nenajdete.

Říkáte si tedy, čím je Varadero tak zajímavé? Najdete zde nejdelší a nejširší pláž ostrova tvořenou bělostným pískem a omývanou blankytně modrým mořem. Pláž má na délku 12 kilometrů a je jednou z nejkrásnějších v celé karibské oblasti. Stále více ji vyhledávají turisté z nejrůznějších koutů planety. Zatímco v centru Varadera se nachází skromné příbytky místních obyvatel, na pláži vyrostlo několik hotelových komplexů poskytujících služby na vysoké úrovni, čímž uspokojí i tu nejnáročnější klientelu. Celkový obraz doplňují vily z 20. až 30. let minulého století, kdy Varadero vzkvétalo a připomínalo dnešní americké Palm Beach. Jde především o dřevěné domy s červenými střechami rozeseté kolem třídy Avenida Ira.

Turisté si mohou jen pár kroků od svého pokoje či apartmá užívat lenošení na překrásném bílém písku nebo se věnovat vodním sportům, jako je potápění, šnorchlování, plachtění a paragliding. Ve Varaderu najdete také celou řadu potápěčských klubů a půjčoven sportovního vybavení. Vody v okolí letoviska nabízí více jak dvacítku potápěčských oblastí. Ty nejkrásnější se nachází mezi malými ostrůvky, které jsou vzdáleny přibližně hodinu plavby od poloostrova Hicacos. Pro potápěče je velmi atraktivní také potopený vrak čtyřicetimetrové lodi, která v této oblasti ztroskotala během 2. světové války. Dalším velkým lákadlem pro milovníky tohoto rekreačního sportu je nedaleký národní park Parque Marino Cayo Piedras del Norte.

Pracovníci hotelů u hotelových pláží nabízí lodní vyjížďky na otevřené moře nebo na výlety spojené s rybařením. Na východním konci hlavní pláže si můžete prohlédnout vilu Xanadu milionáře Du Ponta postavenou ve španělském stylu. Její interiér se příliš nezměnil a tak i dnes ve vile můžete obdivovat přepych a luxus, jakým se milionář obklopoval. V současnosti však budova slouží jako hotel a restaurace s názvem Las Américas. Nedaleko se rozkládá také slavné Du Pontovo golfové hřiště, které však bylo z původních 9 jamek přestavěno na 18 jamkové. Nyní nese název Varadero Golf Club.

Kdo má zájem dozvědět se něco o historii Varadera a jeho okolí, může navštívit místní muzeum, které je otevřeno každý den. Hned naproti muzeu se rozprostírá krásný park Parque Josone, v němž najdete malé jezírko obklopené palmami a také řadu zajímavých druhů stromů. Místní faunu a floru představuje návštěvníkům Museo Municipal de Varadero. Historické památky letovisko nemá, jedinou významnější stavbou je kostel Iglesia de Sante Elvira. Každý, kdo má zájem zjistit, jak se balí ty pravé kubánské doutníky, by měl navštívit dům Casa Vegueros.

Varadero je výkladní skříní Kuby

Varadero je výkladní skříní Kuby

Varadero nacházející se na poloostrově Hicacos je bezesporu nejproslulejším turistickým magnetem Kuby. Dovolenkový ráj zde naleznou příznivci plážového lenošení, vyznavači golfu, ale také milovníci potápění nebo rybolovu. Varadero je krásné na pohled, ale postrádá typickou kubánskou atmosféru.

celý článek

 
 
 

Náš tip

To nejlepší z PERU

Poznávací zájezd po stopách indiánských civilizací. Cestovat budete pronajatým autobusem s místním i českými průvodci. Ubytování v 3* hotelech se snídaní. CK Simon Tourist.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko