Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Havana

Kubánská metropole Havana patří mezi významná historická města, a proto bývá častým cílem cestovatelů z nejrůznějších koutů světa. Ukrývá spoustu historických památek připomínajících její slavnou španělskou koloniální minulost. Je rovněž městem starých amerických korábů, doutníků, rumu, salsy a revoluce.

V Havaně v současnosti žije okolo 2 milionů obyvatel a je tak největším městem v zemi. Leží v zálivu na severu ostrova, asi 160 kilometrů jižně od floridského Key Westu. Do tohoto zálivu připluli již v roce 1509 Evropané v čele se španělským conquistadorem Diegem Velázquezem de Cuéllarem a o čtyři roky později v něm založili město, které bylo pojmenováno San Cristóbal de la Havana. Cuellar se následně stal také prvním guvernérem Kuby a z Havany vypravoval další dobyvatelské výpravy do nejrůznějších koutů Karibiku. Během 18. a 19. století se Havana rozvíjela a stala se centrem koloniální Kuby. Za krátkou dobu v ní byla vystavěna celá řada architektonických skvostů, kterými se může chlubit dodnes. Tehdy vznikly veškerá honosná panská sídla, okrasné vily, domy ve stylu art-deco, rozlehlé parky i bulváry. Havana tak celému světu ukazovala své bohatství.

Hlavním městem Kuby je Havana od roku 1902. Bohužel na počátku 20. století se ve městě začala zvyšovat zločinnost, často docházelo ke krádežím a přepadením. Jak se později ukázalo, měli tyto činy na svědomí američtí turisté, kteří sem přijížděli po tisících. V roce 1961 se dostal k moci Fidel Castro a tím se situace změnila. Za vydatné pomoci SSSR byly v Havaně stavěny moderní socialistické stavby, a po revoluci zase pomníky a muzea věnovaná místním hrdinům bojujícím za socialismus. Poté, co došlo k rozpadu SSSR, nastala také v Havaně prudká změna k horšímu. Spousta nových i historických budov začala chátrat, jelikož na jejich opravu nebyly peníze.

V roce 1982 bylo staré koloniální centrum Havany označované jako Havana Vieja, kde jsou soustředěny ty nejzajímavější památky, prohlášeno světovým kulturním dědictvím UNESCO. Díky tomu byla umožněna záchrana zdejšího souboru koloniálních památek a mnoho ceněných staveb prošlo rekonstrukcí. Dnešní Havana je živé město plné tajuplných zákoutí, nádherných uliček s historickými památkami, okouzlujících staveb, ale zároveň také rozpadlých budov, děravých silnic a chudoby. Havana je rozdělena do 15 městských čtvrtí, ale těmi turisticky nejnavštěvovanějšími jsou Havana Vieja, Centro Havana a Vedado.

Stará Havana, tedy Havana Vieja se rozkládá kolem 4 hlavních náměstí – Plaza Vieja, Plaza de Armas, Plaza de la Catedral a Plaza de San Francisco. Většina staré Havany je jakýmsi muzeem pod širým nebem, kde si můžete prohlédnout četné kulturní i historické památky postavené v barokním či neoklasickém stylu. K vidění jsou stará šlechtická sídla, paláce, galerie, muzea či koloniální hotely. Během prohlídky si návštěvníci mohou vychutnávat atmosféru dávné minulosti a seznámit se s životem obyčejných Kubánců.

Za nejvýznamnější tepnu staré části města je považována pěší zóna Calle Obispo vedoucí z Plaza de Armas až do centrálního parku. Najdete v ní spoustu lékáren z 19. století i jedny z nejstarších domů v Havaně, mezi nimiž vyniká dům na Calle Obispo 119 z roku 1598, jež v současnosti slouží jako prostory pro knihkupectví. Vynechat byste neměli ani prohlídku Museo Palacio de Gobierno z roku 1895 s neoklasickou vstupní halou. V muzeu jsou vystaveny exponáty popisující historii země. Zastávku byste měli udělat také u Casa Simón Bolívar, který nese jméno po významném jihoamerickém bojovníkovi za svobodu. Zajímavé je rovněž Museo de Arqueología s předměty pocházejícími z období před příchodem Kryštofa Kolumba.

Čtvrti Centro Havana dominuje mohutná budova Capitolio a slavná továrna na doutníky Partagás. Centrální Havana je přelidněnou španělskou čtvrtí, v níž žijí lidé nižších a středních vrstev. Turistických atrakcí v pravém slova smyslu je zde opravdu málo, ale oblast vám otevře oči a nabídne pohled na Havanu zase z jiné strany. V sousedství se rozkládá čtvrť Vedado, která byla ve 40. a 50. letech minulého století místem, kam nebylo radno ani vstupovat. Čtvrť totiž ovládali američtí gangsteři a pohybovala se v ní mafie. V současnosti je již ve Vedadu bezpečno a je považováno za moderní komerční čtvrť metropole. Najdete zde například univerzitu, několik nočních podniků a řadu zajímavých muzeí.

Centrální Havanu a Vedado spojuje silnice Malecón (vlnolam) lemující severní pobřeží města. Na pobřeží se za pěkných večerů schází především havanská mládež. Přístavu v předměstské čtvrti Casablanca zase vévodí socha Ježíše postavená z mramoru, tyčící se do výšky 18 metrů. Další atrakcí je pevnost Complejo Cabaňa a také pevnost El Morro z 16. století, která nabízí nádherný výhled na celou metropoli. Stejně tak vás ohromí výhled z pomníku José Martího, jehož součástí je 109 metrů vysoká věž.

Stará Havana má nostalgickou přitažlivost

Stará Havana má nostalgickou přitažlivost

Většina staré Havany je ve skutečnosti muzeem pod širým nebem. Nabízí nádherné kulturní a historické památky, jejichž prohlídka stojí za to. Její čtyři hlavní náměstí jsou plná šlechtických sídel a paláců, ve kterých dnes našly své místo galerie, muzea a hotely. Návštěvníci starého města budou uchváceni atmosférou dávné minulosti.

celý článek

 

Havana je městem mnoha tváří

Havana je městem mnoha tváří

Havana – hlavní město Kuby je romantické a velkolepé město, které je srovnatelné s jinými evropskými či americkými velkoměsty. Právem patří mezi světové historické metropole, která svými památkami připomíná slavnou španělskou minulost.

celý článek

 
 
 

Náš tip

To nejlepší z PERU

Poznávací zájezd po stopách indiánských civilizací. Cestovat budete pronajatým autobusem s místním i českými průvodci. Ubytování v 3* hotelech se snídaní. CK Simon Tourist.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko